- Objavljeno: 09.12.2024.
Sastanak odbora za šumske požare CTIF
U Pragu u Češkoj Republici je 5. i 6. prosinca 2024. održan sastanak Odbora za šumske požare CTIF, Međunarodne zajednice vatrogasnih i spasilačkih službi.
Vatrogasna spasilačka služba Češke Republike bila je domaćin dvodnevnog sastanka Odbora za šumske požare CTIF na kojem su sudjelovali predstavnici iz 13 zemalja Europske unije. Sastanak je, uz domaćine, otvorio predsjednik CTIF Milan Dubravac i naglasio izuzetnu važnost i ulogu Odbora u razmjeni znanja, iskustava i pogleda na gašenje šumskih požara. Hrvatsku su predstavljali Joško Grančić, pomoćnik glavnog vatrogasnog zapovjednika za priobalje i Goran Kević, zapovjednik Intervencijske vatrogasne postrojbe Šibenik.Tema sastanka bila je požarna sezona 2024. te su članovi odbora prezentirali aktivnosti u svojim državama, kao i djelovanje u međunarodnim misijama pružanja pomoći drugim zemljama. Tijekom prošlog ljeta vidljivo je povećanje temperature na cijelom europskom području, što je povećalo rizike i dovelo do izbijanja velikog broja požara, a taj trend će se nastaviti i ubuduće. Iz iskustava širom Europe vidljivo je da su Grčka i Portugal imale izuzetno teške požarne sezone, a zatražena je i međunarodna pomoć. Na sastanku su prikazane i aktivnosti pružanja međunarodne pomoći Bugarskoj i Sjevernoj Makedoniji.
Ovogodišnja požarna sezona je i u Hrvatskoj bila vrlo zahtjevna. Uspoređujući je s prošlogodišnjom, vidljivo je da je broj požara raslinja u razdoblju lipanj - rujan 2024. porastao za preko 50%, a opožarena površina preko 500% u odnosu na isto razdoblje 2023. Svaki požar gasio se odmah sa svim raspoloživim resursima, a za vrijeme više velikih požara istovremeno, po zapovjedi glavnog vatrogasnog zapovjednika, angažirane su i izvanredne dislokacije iz susjednih i kontinentalnih županija. Iako je sezona kod nas bila intenzivna, Hrvatska je i dvaput pružila međunarodnu pomoć zemljama pogođenim velikim požarima. Tako je hrvatski Canadair s posadama i tehničkim osobljem pomagao u srpnju 2024. u Sjevernoj Makedoniji i u listopadu 2024. u Grčkoj.
Razvidno je da je radi bolje učinkovitosti u gašenju velikih šumskih požara neophodna rana detekcija i početno gašenje sa što većim snagama te korištenje učinkovitih sredstava za gašenje. Potrebno je provoditi kontinuirano osposobljavanje i usavršavanje vatrogasaca, usvajanje novih znanja i primjenu tehnologije te razmjenu iskustava. Svakako važnu ulogu ima preventivno djelovanje radi smanjenja požarnog rizika te moramo biti što spremniji odgovoriti izazovima koji nas čekaju u budućnosti.
Članovi odbora CTIF posjetili su i Vatrogasni logistički centar u Zbirohu gdje su imali priliku vidjeti sredstva i mogućnosti koje se koriste u velikim nesrećama u Češkoj Republici, a posebno su prikazani kapaciteti i oprema za gašenje šumskih požara.