Potres u Sisačko-moslavačkoj županiji

Slika /slike/Vijesti/Petrinja-potres.JPG

Prošla je godina dana od razornog potresa koji je pogodio šire područje Petrinje. Vatrogasci su od prve minute, uz druge žurne službe, pripadnike HV-a i volontere, sudjelovali u spašavanju osoba i imovine

Ionako teška 2020. godina, obilježena početkom pandemije i zagrebačkim potresom u ožujku, završava jednom od najvećih mirnodopskih katastrofa u Hrvatskoj povijesti. U rano jutro 28. prosinca 2020. godine, potres jakosti 5.0 stupnjeva pogodio je šire područje Siska i Petrinje te se osjetio i u susjednim županijama. Na zgradama su zabilježena oštećenja te su u sanaciju odmah poslane lokalne vatrogasne snage iz Sisačko-moslavačke županije i to 80 vatrogasaca sa 20 vozila na području Petrinje te 50 vatrogasaca s 20 vozila na području Siska. U ispomoć su prema zapovijedi glavnog vatrogasnog zapovjednika Slavka Tucakovića upućena vozila za rad na visini iz Velike Gorice, Zagreba i Karlovca. Državne vatrogasne intervencijske postrojbe su stavljene u pripravnost. Vatrogasci Petrinje su zabilježili oko 500, a njihovi kolege iz Siska oko 300 poziva građana o potrebi za interveniranjem na oštećenim objektima. U Zagrebu je zabilježeno 15 intervencija.
 
Angažman vatrogasnih snaga iz cijele RH
Dok su vatrogasci u suradnji s ostalim snagama radili na sanaciji posljedica potresa, u utorak 29. prosinca 2020. godine u 12.19 h, potres jakosti 6.2 pogađa isto područje. Nastaju ogromne materijalne štete, a nažalost 7 ljudi je izgubilo živote. Snage koje su se našle na terenu odmah su uključene u spašavanje ugroženih osoba te je zajedno s pripadnicima policije, HGSS-a, Civilne zaštite, Hrvatske vojske i volonterima spašeno oko 30 osoba. Zbog velikog broja oštećenih objekata te potrebe za specijalističkim timovima za spašavanje iz ruševina, za većom količinom specijaliziranih vozila i druge opreme te za većim brojem vatrogasaca prema Sisku, Petrinji i Glini je nakon potresa upućeno ukupno 502 vatrogasca sa 104 vatrogasna i kombi vozila te 11 vatrogasnih spasilačkih timova s potražnim psima iz 17 vatrogasnih zajednica županija i 4 Državne vatrogasne interventne postrojbe.
 
Nakon 34 dana angažiranja dodatnih vatrogasnih snaga iz svih županija RH na području Sisačko-moslavačke županije koje je pogodio razoran potres, vatrogasci iz drugih županija povukli su se u matične vatrogasne postrojbe. Rad u vatrogasnim operativnim zonama su postupno preuzeli domaći vatrogasci, ali su ostale vatrogasne snage i dalje bile u pripravnosti kako bi se angažirale na potresom pogođeno područje u slučaju potrebe.

Velik broj intervencija
Pomoć i interventno djelovanje vatrogasaca na područjima pogođenim potresom predstavlja najveći angažman vatrogastva u povijesti Republike Hrvatske. Od dana 28. prosinca 2020. do 31. siječnja 2021. godine na intervencijama uklanjanja posljedica razornog potresa u Sisačko-moslavačkoj županiji kumulativno je sudjelovalo 10.732 vatrogasaca s 2.854 vatrogasna vozila, a odrađeno je ukupno 11.890 vatrogasnih intervencija. Saniranje posljedica potresa se nastavilo kroz cijelu 2021. godinu. Do 30. studenoga 2021. godine na saniranju posljedica potresa u Sisačko-moslavačkoj županiji zabilježene su 14.423 intervencije na kojima je sudjelovalo 14.924 vatrogasaca sa 4.972 vatrogasna vozila.

Ukupno je na području Grada Zagreba odrađeno oko 1840 tehničkih intervenciju uz angažiranje 8510 vatrogasaca sa 3220 vozila iz JVP Grada Zagreba te DVD-a sa područja Grada Zagreba.
Uz područje Sisačko-moslavačke županije i Grada Zagreba, vatrogasci intervenirali i na području Karlovačke, Zagrebačke, Krapinsko-zagorske i Koprivničko križevačke županije.

Pomoć za ugroženo stanovništvo
Potrebno je istaknuti da su sve vatrogasne organizacije sudjelovale u organizaciji prikupljanja hrane, odjeće i ostalih potrepština za ugroženo stanovništvo. Vatrogasci susjednih država odmah su ponudili pomoć iz Hrvatske, a u organizaciji vatrogasaca Njemačke i Austrije i pogođena područja je stigla značajna pomoć u vatrogasnoj opremi i ostalim potrepštinama. Za angažman na potresom pogođenom području glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković uputio je zahvalu i čestitao svim snagama na vrhunski odrađenom zadatku u iznimno teškim uvjetima.
 
- Vatrogasci su od prvog trena bili na potresom ugroženom području i dokazali kako su stup Domovinske sigurnosti na koji se građani uvijek mogu osloniti i osjećati se sigurno. Zahvaljujem još jedanput svim vatrogaskinjama i vatrogascima na hrabrosti i angažmanu koji su pokazali u sanaciji i pomaganju građanima potresom pogođenih područja. Budite uvijek ponosni hrvatski vatrogasci velikog srca i ponosni na ono što svakodnevno činite za građane Republike Hrvatske - rekao je glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković. 

Pisane vijesti | Hrvatska vatrogasna zajednica