- Objavljeno: 14.11.2024.
Vatrogasci obilježili Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata
Povodom Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković posjetio je Vukovar.
U pratnji zapovjednika i predsjednika VZ Vukovarsko-srijemske županije Krešimira Jelića i Zdenka Jukića, potpredsjednika HVZ-a i zapovjednika Vatrogasne zajednice Istarske županije Dine Kozlevca, članova i predstavnika članova Nacionalnog odbora za preventivnu zaštitu i gašenje požara: Stjepana Skulibera, predsjednika Koordinacije Sjeverozapadne Hrvatske, Slavka Gauša, predsjednika Koordinacije Istre, Like i Primorja, predstavnika Koordinacije Istočne Hrvatske Milana Šultera, predstavnika Koordinacije Istočne Hrvatske, predstavnika Koordinacije Dalmacija Zorana Smolića, predstavnika Koordinacije Središnje Hrvatske Slavka Povrlišeka, v.d. ravnatelja Državne vatrogasne škole Berislava Hengla, zapovjednika i predsjednika vatrogasnih zajednica županija obišao je mjesta stradanja hrvatskih branitelja i civila u Vukovaru.Posjet je počeo sjednicom Vatrogasnog stožera i Predsjedništva Hrvatske vatrogasne zajednice na kojoj je glavni vatrogasni zapovjednik pozvao sve prisutne da minutom šutnje odaju počast svim poginulim braniteljima, civilima i vatrogascima koji su poginuli u Vukovaru tijekom Domovinskog rata. Nakon toga je v.d. ravnatelja Državne vatrogasne škole Berislav Hengl predstavio Pravilniko o programu i načinu temeljnog osposobljavanja dobrovoljnih vatrogasca. Na kraju sjednice vukovarski branitelj Vjeran Nadovski održao je predavanje o ratnim zbivanjima u Vukovaru, a glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković mu je uručio zahvalnicu Hrvatske vatrogasne zajednice.
Obilazak je delegacija započela paljenjem svijeća i polagnjem vijenca u spomen svih poginulih vatrogasaca u Domovinskom ratu ispred vatrogasnog doma u Vukovaru. Potom je izaslanstvo položilo vijenac i upalilo svijeće na Memorijalnom groblju žrtava Domovinskog rata. Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata u Vukovaru je najveća masovna grobnica u Hrvatskoj, a i u Europi nakon Drugog svjetskog rata. Na groblju je ekshumirano 938 tijela i na tom mjestu se nalazi 938 bijelih križeva. U središnjem dijelu groblja nalazi se spomenik čiji je autor Đurđa Ostoja. Spomenik je rađen od patinirane bronce, visok je četiri metra, a u sredini se nalazi "zračni" križ i vječni plamen. Na groblju su također izdvojena dva križa, jedan za najmlađu žrtvu Domovinskog rata, Ivana Kljajića koji je imao svega šest mjeseci, i za najstariju žrtvu, ženu koja je imala 82 godine.
Na kraju, delegacija je položila vijenac i zapalila svijeće kod biste Blagi Zadri ispred Spomen doma hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti. Spomen dom izgrađen je u Borovu naselju kraj mjesne zajednice u kojoj je 1991. godine bilo zapovjedništvo toga dijela grada. Zgrada je napravljena u obliku čvrsto stisnute šake koja simbolizira snagu kojom se Vukovar branio od agresije. U središtu Doma je ponor s kupolom uništenog tenka bivše JNA, a uokolo su ispisana imena poginulih pripadnika 204. vukovarske brigade. Na 12 videoekrana u zidovima mogu se vidjeti ratne fotografije i videosnimke ranih događanja te čuti autentična ratna izvješća.Ispred Spomen doma je tenk kao znak sile koju su slomili hrabri branitelji.
Vukovar se često naziva Grad heroja, a bez hrvatskih heroja ne bi bilo ni današnje Hrvatske. Blago Zadro (Ledinac kraj Gruda, 31. ožujka 1944. - Vukovar, 16. listopada 1991.), jedan je od najvećih junaka Domovinskoga rata. Posmrtno je promaknut u čin general bojnika. Iznad svega je volio Hrvatsku, Vukovar i svoju obitelj te je za njih dao svoj život. Od trojice sinova dvojica najstarijih uključili su se u obranu Vukovara i RH, najstariji Robert (1969.) 10. travnja 1992. godine, poginuo je u borbama kod Kupresa.