- Objavljeno: 27.07.2022.
Smanjenje požarnog rizika na šumskim i poljoprivrednim površinama
Radni sastanak sa svrhom smanjenja broja požara i povećanja preventivnih mjera
U prostorijama Intervencijske vatrogasne postrojbe Split u Divuljama danas je održan sastanak s temom „Smanjenje požarnog rizika na šumskim i poljoprivrednim površinama” kojem je prisustvovao potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, ministrica poljoprivrede Marija Vučković, pomoćnik ministra MUP-a Cvjetko Obradović, državni tajnik Šime Mršić, predsjednik Predsjedništva HVZ-a Ante Sanader, glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković s pomoćnicima Joškom Grančićem i Gordanom Filinićem, vatrogasni zapovjednici s priobalja: Dino Kozlevac, Mladen Šćulac, Zvonimir Lončarić, Darko Dukić, Ivan Kovačević, Ivan Perović, načelnik PU Splitsko-dalmatinske Slobodan Marendić, načelnik Sektora za inspekcijske poslove Nikola Turkalj te predstavnici jedinice specijalne interventne jedinice policije Dragan Zorica i Ante Vugdelija.Na sastanku je iznesena problematika neuređenih i neodržavanih poljoprivrednih i ostalih neobraslih šumskih zemljišta koja su čest uzrok brzog širenja požara. Naime, cijele ove godine svjedočimo povećanom broju požara i opožarene površine što je posljedica sve ekstremnijih meteoroloških uvjeta s malo padalina koji povećavaju indeks opasnosti od izbijanja požara. Vatrogascima prilikom gašenja upravo zarasle i neraščišćene parcele predstavljaju velik problem, a neodržavana zemljišta uzrokuju lako širenje požara na okolno raslinje i objekte čemu smo svjedočili u nedavnom požaru kod Zatona i Rasline.
Raspravom je iznesen prijedlog mjera za unaprjeđenje i smanjivanje požarnog rizika na poljoprivrednim i ostalim zemljištima, a u svrhu smanjenja požarne opasnosti i općenito veće sigurnosti na području Republike Hrvatske. Navedene se izmjene prvenstveno tiču izmjena postojećeg Zakona o zaštiti od požara te oformljavanja radne skupine na čelu s Hrvatskom vatrogasnom zajednicom, a u kojoj će biti i pripadnici Ministarstva poljoprivrede, Državnog inspektorata, Ministarstva uprave i pravosuđa, Hrvatskih šuma i Inspekcijski poslovi MUP-a.
Kako je kazao ministar Božinović, cilj je zakonskom regulativom obvezati jedinice lokalne samouprave na preuzimanje odgovornosti oko održavanja parcela što je problem i vatrogascima prilikom gašenja požara, ali i Ministarstvu poljoprivrede oko davanja poticaja.
U prvoj će se fazi izraditi hodogram nakon čega se kreće s konkretnim prijedlozima kako bi se poboljšanje provelo kroz kanaliziranje jednog zakona s kojim će se uskladiti ostali zakoni i pravilnici.
Analiza protupožarne sezone
Na sastanku je ujedno napravljena analiza dosadašnje sezone u kojoj sve županije bilježe povećan broj požara otvorenog prostora, a ono što je posebno istaknuto je kako su svi požari ugašeni u vrlo kratkom roku.
„Požarna sezona je sve dugotrajnija, a s problemima velikih požara susreću se i zemlje oko nas, prvenstveno zbog klimatoloških promjena stoga je ova današnja tema sastanka vrlo važna za sve sastavnice sustava. Naravno da je vatrogastvo tu ključno stoga se i ova Vlada zalagala i za zakonske izmjene Zakona o vatrogastvu i za stalna ulaganja u njega. Ove godine imamo povećan broj požara raslinja i to je razlog zbog kojeg je današnji sastanak i organiziran”, kazao je ministar Božinović dodavši kako požari jesu opasni, ali je brza i kvalitetna reakcija koju pokazuju hrvatski vatrogasci ono što spriječava da se požari rašire, što se dokazalo i na požaru u Zatonu.
I glavni vatrogasni zapovjednik istaknuo je kako je brzina gašenja ključna pa su tako i jučer vatrogasci kod Imotskog u kratkom razdoblju lokalizirali požar. „Mi dnevno bilježimo i po 38 požara za koje javnost niti ne zna jer se ugase u vrlo kratkom vremenu. U ovoj godini je zabilježeno više od 6000 požara raslinja i ovo je jedna sezona koja je za vatrogasce vrlo iscrpljujuća. Važno je u vatrogastvo stalno ulagati pa je i sada u tijeku natječaj iz općekorisnih funkcija šuma u vrijednosti većoj od 8 milijuna kuna za opremu, a također se ide u nabavu za 85 vozila za gašenje šumskih požara”, rekao je zapovjednik Tucaković i podsjetio na činjenicu da je vatrogastvo decentralizirano te da su jednice lokalne samouprave nadležne za opremanje, istaknuvši primjere Istarske i Splitsko-dalmatinske kao one koje su uložile značajna sredstva za opremu vatrogasaca.
I županijski zapovjednik Istarske županije Dino Kozlevac pohvalio je sadašnji sustav vatrogastva u RH koji može biti za primjer i susjednim zemljama. „Vidimo s kakvim se požarima bore vatrogasci u Sloveniji i Italiji koje i same imaju organizirani sustav vatrogastva kakav smo i mi imali do nedavno. Takav sustav je puno sporiji od našega i požar kakav smo mi imali kod Zatona, i koji je lokaliziran u nekoliko sati, drugdje bi gasili tjedan dana“, zaključio je Kozlevac.
"Podržavamo današnji sastanak kako bismo pronašli još bolja rješenja i na području prevencije i spriječavanja požara otvorenog prostora. Podsjećam kako je upravo u mandatu ove Vlade RH povećan iznos za općekorisne funkcije šuma za zaštitu od požara", kazala je ministrica Vučković. Dodala je i kako vezano za ovu važnu temu, postoji i zakonska mogućnost da se za takva zemljišta, a temeljem dostupnih podataka jedinica lokalne samouprave, može objaviti natječaj za zakup za one vlasnike koji se ili ne znaju ili se ne odazivaju na pozive, a za koje je utvrđeno da imaju zapuštena zemljišta. Natječajima bi se omogućio zakup i obrađivanje takvog zemljišta do 10 godina i time smanjio broj zapuštenih zemljišta koja su veliki problem sustavu.