Radna grupa za upravljanje nesrećama u okviru podunavske regije

  • Slika /slike/Vijesti/Radna grupa za upravljanje nesrećama u okviru podunavske regije.jpg
  • Slika

  • Slika

EU-projekti DiMaND (Disaster Management Network in the Danube Region) i DAREnet (Danube River Region Resielence Exchange Network)

U Plovdivu (Bugarska) održana je 16. i 17. ožujka 2022. godine sjednica radne grupe za upravljanje nesrećama (Disaster Management working group- DMWG) EU strategije za podunavsku regiju (EU  Strategy for the Danube Region-Priority Area 5 „Management of Environmental Risks“  EUSDR-PA5) i sjednice EU-projekta DAREnet i 4. konferencija EU-projekta DiMaND, koji se bave unapređenjem upravljanja prekogranične suradnje u pružanju nesreća u podunavskoj regiji. Na sastanku radne grupe i aktivnostima navedenih EU-projekata osobno je sudjelovalo 65 predstavnika iz Mađarske, Belgije, Bugarske, Njemačke, Rumunjske, Slovačke, Slovenije, Srbije, Bosne i Hercegovine-Republike Srpske i Hrvatske. Hrvatsku vatrogasnu zajednicu kao pridruženi članovi EU-projekta DiMaND i članovi radne grupe DM-WG predstavljali su  Joško Grančić, pomoćnik glavnog vatrogasnog zapovjednika i Mario Starčević, načelnik Sektora za vatrogastvo. Na sastanku su nazočili i predstavnici ravnateljstva Civilne zaštite Ministarstva unutarnjih poslova RH, Hrvatske Gorske službe spašavanja i Grada Dubrovnika.

Domaćin događaja su bili Vatrogasna zajednica dobrovoljnih vatrogasaca Bugarske i Glavna uprava za zaštitu od požara i Civilnu zaštitu Bugarske.
Ciljevi radne grupe (https://environmentalrisks.danube-region.eu/), koji se provode EU-projektima DAREnet i DiMaND, su koordinacija i unapređenje regionalne i prekogranične suradnje, utvrđivanje dobrih iskustava u pripremljenosti i odgovoru, uklanjanje nedostataka, izrada preporuka i portala znanja i kontakata u regiji, te stvaranje okvira za buduću suradnju, uz razvoj kapaciteta  za razmjenu znanja i iskustava u povećanju otpornosti na nesreće u podunavskoj regiji. Sastanak radne grupe kao predsjednik vodio je dopredsjednik Vatrogasne zajednice Mađarske i predsjednik Vatrogasne zajednice Budimpešte Zsolt Kelemen.
U okviru EU-projekta DAREnet  planira se angažman stručnjaka u 3 područja razmjene:
 
  1. organizaciji vježbi (s PROFOUND projektom): scenarij poplave Tise i Dunava (kolovoz i početkom rujna 2022. godine na tromeđi Slovačke, Mađarske i Rumunjske), koja se zamišlja kao dinamična vježba s ad hoc scenarijima baziranim na odlukama sudionika. Vježba se dijeli u pripremnu fazu, operativnu provedbu vježbe i evaluaciju vježbe. Naglasak će biti na ocjeni mogućnosti u vođenju vježbe i aktivnom sudjelovanju na vježbi. Planira se angažman do maksimalno 8 instruktora-sudionika, te se očekuje i aktivno sudjelovanje operativnih snaga iz svih članica projekta;
  2. upravljanje u području dobrovoljstva (lipanj  do srpanj 2022. u Austriji) kroz predstavljanje inovativnih IT rješenja (npr. spontani odgovor dobrovoljaca, koordiniran od Crvenog Križa Austrije, uključivanje i registracija spontanih dobrovoljaca u sustav intervencija);
  3. predviđanje i upozorenje (svibanj do lipanj  2022. u Njemačkoj) u području  prekogranične suradnje, razmjene informacija o postojećim mehanizmima predviđanja i uzbunjivanja.
Do završetka projekta održat će se IDRIM konferencija-APELL (rujan, Rumunjska,), te završna konferencija u Briselu u siječnju 2023. godine.
 
 Planiranje aktivnosti vezane uz EU-projekt DiMaND fokusirale su se na:
  • Razmjenu iskustava vezanih uz problematiku prihvata i zbrinjavanja izbjeglica iz Ukrajine;
  • Detaljnu analiza scenarija vježbe poplava u okviru projekta PROFOUND s pretpostavljenim poplavama 2 najveće rijeke. Sve zemlje sudionice dale su pregled  postupaka, organizacije i opremljenosti za takve slučajeve.
 
Sjednica radne grupe
Na sjednici je dat pregled dosadašnjih aktivnosti. Kao sljedeći projekt priprema se podunavski EU-projekt okvirnog budžeta od oko 2,5 milijuna EUR-a, koji će se uz teme prikolica u vatrogastvu baviti odgovorom na humanitarne krize, nastojeći u projektu objediniti znanstveni doprinos, zakonodavnu regulaciju prekogranične pomoći i njihovu operativnu praktičnu primjenu.
U okviru konferencije DiMaND organiziran je posjet jednoj od 6 intervencijskih vatrogasnih postrojbi Bugarske, koje su na identičan način zaposjednute i opremljene, te koje su uz redovite intervencije na svom području djelovanja zadužene za intervencije prekogranične ispomoći, ispumpavanja velikih količina vode, intervencije s opasnim tvarima te tehničke intervencije uz korištenje teške mehanizacije (kranskih dizalica i auto-ljestvi...).

Pisane vijesti