Tiskovna konferencija o zabrani petardi

Danas je u Europskom domu u Zagrebu održana tiskovna konferencija povodom javne rasprave o zabrani petardi. Naime, korištenje petardi i ostalih pirotehničkih sredstava uzrok su ozljeda i trauma djece i starijih građana, ali su nažalost i čest uzrok smrti životinja.

Upravo je zato udruga Prijatelji životinja i pokrenula ovu akciju koju je poduprijela i Vlada RH te Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Ministarstvo turizma, Ministarstvo zdravstva, Ministarstvo gospodarstva, Ministarstvo poduzetništva i obrta, Ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvo zaštite okoliša i energetike te Ministarstvo hrvatskih branitelja. Osim velike podrške građana, udruga, državnih tijela i institucija poput Kliničkog bolničkog centra Osijek, Liječničke komore, Pravobraniteljice za djecu, Veterinarskog fakulteta, podršku zabrani petardi dala je i Hrvatska vatrogasna zajednica s obzirom da su pirotehnička sredstva čest uzrok požara pri čemu nastaju značajne štete na imovini.

U ime Hrvatske vatrogasne zajednice, o važnosti ove kampanje govorila je Ljerka Kopričanec-Matijevac, načelnica Učilišta vatrogastva: „Petarde i ostala pirotehnička sredstva, osim što uznemiruju ljude i životinje, čest su uzrok požara zbog kojih vatrogasci moraju intervenirati. Također, životinje se uslijed zvuka pirotehničkih sredstava uplaše i tražeći zaklon, zavlače se na teško dostupna mjesta, odakle ih vatrogasci moraju spašavati. Dakle, ova kampanja je izuzetno bitna za sigurnost svih građana, ali i svih ostalih živih bića“. Kopričanec-Matijevac je također spomenula i kako je edukaciju nužno provoditi od najranije dobi stoga i Vatrogasna škola, prilikom posjeta djece vrtićke i školske dobi, uvijek upozorava na posljedice koje uzrokuje korištenje pirotehničkih sredstava.

Kratka zabava, dugoročne posljedice

A o razlozima za zabranu petardi govorili su i predstavnici raznih institucija. Ivica Turić, glavni tajnik Zajednice udruga hrvatskih branitelja liječenih od posttraumatskog stresnog poremećaja RH naglasio je koliko zvukovi pirotehničkih sredstava utječu na sve oboljele od PTSP-a. Podvukao je kako se njihovim korištenjem stvara atmosfera rata što negativno utječe na građane, osobito one koji su i sami bili sudionici Domovinskog rata.

O tome koliko pirotehnička sredstva imaju dugoročne posljedice i na život djece, govorila je Ella Selak Bagarić, psihologinja u Poliklinici za zaštitu djece grada Zagreba kao i dr. med. Dijana Staver, spec. psihijatar u Poliklinici za zaštitu djece grada Zagreba. Ona je naglasila koliko, naoko bezazlena dječja igra od svega nekoliko minuta, može stvoriti trajnja ošetećenja i invaliditet djeteta zbog čega mu se cijeli život mijenja, bez mogućnosti trajnog ozdravljena. Vedran Lucić, biolog i ornitolog iz udruge BIO, kazao je kako pirotehnička sredstva imaju velik utjecaj na divlje životinje, koji je svima koji žive u velikim gradovima zapravo nezamisliv. Ali zato velik broj ptica koje se nalaze uginule po cesti nakon proslave novogodišnje noći, svjedoče o traumi koje su te životinje doživjele. Lea Kreszinger, predsjednica Odjela veterinara male prakse Hrvatske pri Hrvatskoj veterinarskoj komori kao i Tatjana Zajec, voditeljica Skloništa za nezbrinute životinje Grada Zagreba u Dumovcu, ispričale su brojne i traumatične priče iz veterinarske amulante u koje dolaze građani kojima su ljubimci uginuli zbog petardi. „U današnje vrijeme, kada su kućni ljubimci članovi obitelji, to je velik šok i gubitak za sve članove obitelji, a samo zbog nečije hedonističke zabave“, zaključile su.

Svi zainteresirani građani mogu ostaviti svoj komentar na javnoj raspravi na linku: https://bit.ly/2RIcD3s vezano za Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja. Savjetovanje je otvoreno za javnost do 7. veljače.



Hrvatska Vatrogasna Zajednica