Održano 25. pokrajinsko hodočašće u Ludbreg

Na hodočašću su, uz predstavnike hrvatske policije i vojske, sudjelovali i vatrogasci

Vojni ordinarijat 30. kolovoza organizirao je 25. hodočašće u Ludbreg za djelatnike policijskih uprava sa sjevera hrvatske, a hodočašću su se pridružili i djelatnici Samostalne službe MUP-a za suradnju s Vojnim ordinarijatom, pomoćnici policijskih kapelana, zatim hrvatski branitelji i obitelji poginulih i nestalih hrvatskih branitelja, pripadnici civilne zaštite, povijesne postrojbe te pripadnici Međunarodne policijske organizacije IPA iz Austrije, Slovenije i Mađarske.

Na hodočašću su sudjelovali predstavnik Hrvatske vatrogasne zajednice Marijo Paluh, pomoćnik glavnog vatrogasnog zapovjednika za kontinet, zapovjednik Vatrogasne zajednice Varaždinske županije Željko Nagy, zapovjednik Vatrogasne zajednice Međimurske županije Robert Meglić,  te 26 vatrogasaca iz vatrogasnih zajednica Međimurske, Varaždinske i Bjelovarsko-bilogorske županije.

Hodočašće je započelo svečanom procesijom od župne crkve u Ludbregu do zavjetne kapele Svetišta. Uslijedila je pobožnost križnog puta te misno slavlje koje je predslavio vojni ordinarij u RH mons. Jure Bogdan u zajedništvu s generalnim vikarom Vojnog ordinarijata u RH don Markom Medom, vojnim i policijskim kapelanima te svećenicima iz Varaždinske biskupije.

Na početku svete mise, načelnik Policijske uprave međimurske Ivan Sokač, zapalio je svijeću za sve poginule branitelje.

Ludbreški župnik vlč. Kristijan Stojko pozdravio je nazočne hodočasnike, svećenike i kapelane, a posebno graditelja ludbreškog svetišta mons. Josipa Đurkana te predslavitelja mons. Bogdana.

„Četvrt stoljeća iz sjeverozapadne Hrvatske katolički vjernici iz hrvatske vojske, policije, branitelja, zajedno s vojnim i policijskim kapelanima i drugim svećenicima, dolaze na pokrajinsko hodočašće u svetište Predragocjene Krvi Kristove u Ludbreg. Našem hodočašću pridružuju se ove godine vatrogasci, pripadnici civilne zaštite, povijesnih postrojbi, vjernici iz više župa Varaždinske biskupije i drugih krajeva naše Domovine. Naše hodočašće se redovito odvija u „Sveti petak“, u sklopu Devetnice - duhovne priprave za proslavu Svete Nedjelje u ludbreškome svetištu“, rekao je na početku propovijedi mons. Bogdan.

Podsjetio je na jednu pučku izreku koja kaže da nema proštenja bez oproštenja. „I mi stoga i danas kod dolaska u Ludbreg u svetište Predragocjene Krvi Kristove, imamo prigodu za sakramentalnu svetu ispovijed. U dubini svoga srca, u skrušenoj molitvi pred Bogom, u mjestu dragocjene relikvije Krvi Kristove, prebiremo po svojoj nutrini, promatramo koliko je dobroga Bog po nama učinio u našem svakodnevnome životu, koliko i kakvog ulja ima u svjetiljki našeg života. U svijetlu Božje riječi promišljamo o svome životu. Milošću Božjom ojačani, želimo se vidjeti onako kako nas Bog vidi. U vlastitome ispitu savjesti, o svome odnosu prema Bogu, ljudima, samome sebi, uočavamo i naše nesmotrenosti i nesnalaženja pred izazovima životnih situacija, vidimo manje i veće padove, vidljive i nama i drugima i one manje poznate. Savjest nas upozorava da su to grijesi koji onečišćuju dušu“, rekao je biskup te nastavio govoriti o snazi Božjeg djelovanja po sakramentu ispovijedi, što je u konačnici mnoge hodočasnike i potaknulo da se za vrijeme mise ohrabre i pomire s Bogom.

Nadalje je govorio o prispodobi iz evanđelja dana koja govori o deset djevica, mudrima i ludima te se upitao: „Što nam Isus želi poručiti u ovoj prispodobi?“

„U životu postoji jedno grozno i strašno kasno, prekasno! Ulje u ovoj prispodobi nije nikakav potrošni materijal nego je ono simbol, znak čovjekove spremnosti da cijeli svoj život usmjeri prema Evanđelju i Isusovoj osobi. I nije to stvar za neke povremene prigode, blagdanske ili nedjeljne svečanosti, nego je to trajna zadaća - usmjeravati se prema Gospodinu Isusu, Spasitelju i Otkupitelju čovjeka, trajno, svakodnevno, ustrajno. Imati sa sobom uvijek ulja u rezervi! Ne gubiti nadu, strpljivost, ne prepustit se malodušju! Svaki trenutak života je silna milost, rekao je židovski pisac Elie Wiesel. Milost je biti pozvan na gozbu - svadbu Jaganjčevu, ali biti uvijek budan, dijeliti s drugima radost i nadu. Naše zalihe ulja, naši resursi su Sveto Pismo, Božja riječ, bogoslužje, proštenje, hodočašće, molitva, ispovijed, sakramenti“, naglasio je propovjednik.

„Uz sve mrkline i tmine života znademo kamo su naše tračnice života usmjerene i kamo vode. Unatoč svim životnim udarcima, neprilikama koje nas na putu snalaze, mi znademo tko nas u luci očekuje. Ne znamo kad će Gospodin doći, ali je izvjesno: doći će! Evo razloga zašto hodočastimo. Evo razloga zašto činimo pobožne vježbe, zašto pravimo reviziju vlastitoga života u svijetlu Božje riječi. Molitva prve Crkve u iščekivanju Gospodina Isusa bila je iz posljednjeg retka Svetoga pisma i to je i danas naša molitva na ovoj misi: 'Maranatha, Dođi Gospodine Isuse'“, zaključio je biskup Bogdan.

Na kraju mise riječi zahvale uputio je i policijski kapelan, kapelan poslužitelj u vojnoj kapelaniji i župnik u Beletincu vlč. Ivica Horvat. Zahvalio je svima koji su se odazvali pozivu na hodočašće: vojnim i policijskim kapelanima, predslavitelju mise, svim vjernicima hodočasnicima te Policijskoj klapi Svetog Mihovila iz Splita koja je pjevala na misi. „Neka ova 25. obljetnica bude svima nama poticaj za daljnja hodočašćenja i dolazak u ovo Svetište po blagoslov“, poručio je vlč. Horvat.

„Mi smo danas osvojili srebro: ovo je naše srebrno hodočašće u Ludbreg! Nadam se da težimo zlatu te da ćemo, ako Bog da, nastaviti dolaziti u ovo Svetište istim tempom - da ohrabrimo i učvrstimo svoj kršćanski identitet i svjetonazor“, poručio je na kraju mise mons. Bogdan.
 
PU Varaždinska / HVZ, foto: PU varaždinska i Varaždinska biskupija


 

Pisane vijesti