U Bukureštu (Rumunjska) od 19. do 22. lipnja 2023. godine održana je Skupština EU projekta Silvanus.
Hrvatsku vatrogasnu zajednicu predstavljali su Mario Starčević, načelnik Sektora za vatrogastvo HVZ i Dalibor Rihtarić, samostalni nadzornik u Sektoru za program, sigurnost i potporu HVZ.
Projekt „Integrirana tehnološka i informacijska platforma za upravljanje požarima raslinja“, Akronim: SILVANUS, odobren je pod natječajem Horizon (Obzor) 2020. Aktivnosti projekta SILVANUS podijeljene su u 10 radnih paketa, a svaki od njih dijeli se na 3 faze: Faza A: prevencija, Faza B-:suzbijanje i faza C: sanacija i prilagodba.
Hrvatska vatrogasna zajednica uz 49 projektnih partnera sa svih kontinenata sudjeluje u projektu između ostalog kroz organizaciju pilot-demonstracija (po jedna u 2023. i 2024. godini) na način da kao krajnji korisnik predstavi postojeće inovacije i IT rješenja i implementira neke od korisničkih proizvoda razvijenih u projektu Silvanus.
Razvoj korisničkih proizvoda
Na Skupštini su predstavljeni korisnički proizvodi projekta Silvanus „Profil bioraznolikosti“, „AR-VR edukacijski alat za trenere“, „Program angažmana građana kroz mobilne aplikacije“, „Procjena rizika opasnosti od požara“, „Otkrivanje požara temeljem socijalnih mreža“, „Otkrivanje požara putem IoT (Internet of things)“, „Nadzor i detekcija požara putem bespilotnih letjelica i vozila“, „Predviđanje širenja požara“ i „Oblikovanje izdvojenog zapovjednog mjesta“.
Izvješća po radnim paketima
Po radnim paketima (WP-working package) izdvajamo važnije aktivnosti:
WP1 - koordinacija projekta
U srpnju 2023. svi voditelji radnih paketa predstavljaju svoj rad prema Komisiji. Procjena efikasnosti projekta od strane Komisije provodi se po financijskoj i tehnološkoj osnovi.
WP2 – razvoj modela upravljanja šumama
Provedene su analize postojećih modela upravljanja šumama. Kranji je cilj razvoj standardnog modela upravljanja šumama kroz prevenciju, suzbijanje i sanaciju požarišta.
WP3 – Rizici i upravljanje rizicima
Napravljena je sveobuhvatna analiza rizika i uzroka nastajanja i širenja požara, te je izrađena virtualna pltforma za edukaciju vatrogasaca.
WP4 – Rano otkrivanje požara
Nakon analize postojećih sustava nadzora razvijaju se sustavi detekcije putem socijalnih medija i bespilotnih letjelica.
WP5 – Koordinacija reakcije na šumske požare
Razvija se platforma za predviđanje širenja požara u realnom vremenu, utvrđivanje indeksa opasnosti nastanka požara, satelitska analiza sastava šuma i nove tehnologije za koordinaciju bespilotnih letjelica (Mesh in the Sky).
WP6 – Sanacija i adaptacija opožarenih šuma
Temeljem dostavljenih uzoraka zemlje nakon požara analizira se sastav i degradacija tla, na osnovu kojih se razvijaju strategije za sanaciju tla. Ujedno se razvijaju i alati za mjerenje bioraznolikosti.
WP7 – Održivost okoliša
Na osnovu prikupljenih analiza iz 10 zemalja razvija se alat održivog integriranog multifunkcionalnog upravljanja šumama (sustainable forest management).
WP8 – Razvoj platforme Silvanus
Platforma treba zabilježiti sve aktivnosti radnih paketa 2 do 7 i podržavati aplikacije razvijene u projektu. Platforma obuhvaća i interakciju s građanima i ključnim dionicima.
WP9 – Pilot demonstracije
Tijekom 2023. i 2024. godine će se na 9 lokacija diljem svijeta održavati pilot demonstracije projektnih partnera.
WP10 – Diseminacija
Sa svim aktivnostima projekta nastoji se upoznati šira javnost kroz različite medije i aktivnosti kao što su web-stranica Silvanus, savjetovanja, izložbe, znanstvene članke, promotivni video materijale, socijalne medije i plakate.
Sljedeća Skupština EU-projekta Silvanus (najvjerojatnije virtualna) održat će se do kraja 2023.
Pisane vijesti |
EU projekti