Požari objekata u nekoliko županija

Prema informacijama koje je prikupilo Vatrogasno operativno središte Hrvatske vatrogasne zajednice,  jučer su zabilježeni požari objekata u nekoliko županija.

Županijski vatrogasni operativni centar Zagrebačke županije je dana 14. srpnja u 07:53 sati zaprimio dojavu o požaru kuće u mjestu Haganj. U gašenju požara jedan vatrogasac se nagutao dima te je zbrinut od strane HMP-a. U gašenju požara sudjelovalo je sedam vatrogasaca s tri vatrogasna vozila iz DVD-a Haganj, Vrbovec i Gradec. Požar je ugašen u 10:30 sati.

U Splitu je oko 15:00 sati izbio požar stana u Palminoj ulici. U požaru je kompletno izgorjela kuhinja i dio ostave dok je ostatak objekta zadimljen. Požar je lokaliziran u 15:25 sati, potpuno ugašen u 16:10. Na intervenciji su sudjelovali JVP Split s 5 vozila i 12 vatrogasaca i DVD Split s 2 vozila i 6 vatrogasaca.

Vatrogasci JVP Grada Zagreba i dobrovoljnih vatrogasnih društava Moravče, Kašina, Sesvete, Kučilovina i Planina Donja gasili su požar obiteljske kuće u Planini Donjoj. Požar je zahvatio krovište i prvi kat, a ozlijeđenih nije bilo.

Nije bilo mira ni za opatijske vatrogasce. U Lovranu je također izbio požar u potkrovlju stambenog objekta.
  • Postojala je opasnost od širenja požara na ostatak zgrade i na susjedne objekte u staroj jezgri Lovrana. Nakon zaustavljanja širenja požara, uslijedio je težak posao raščišćavanja materijala, jer je prijetilo urušavanje na niže katove. Angažirali smo i građevinske tvrtke koje su ustupile materijal za podupiranje – rekao je zapovjednik JVP Opatija Gordan Filinić.Na intervenciji i kasnijem saniranju požarišta su sudjelovali JVP Opatija, DVD Opatija, Kras, Lovran i "Sisol" Mošćenička Draga. Stan u potkrovlju je izgorio, a donji stanovi su oštećeni. Požar je lokaliziran u 16:47, a intervencija je završila u 21:00 sat.
 
Kako smanjiti opasnost od izbijanja požara u kućanstvu?
Iako ljeto percipiramo kao razdoblje godine u kojem vatrogasci gase samo šumske požare, navedeni događaji nas upozoravaju da moramo biti na oprezu i odgovorno se ponašati kako ne bi došlo do požara u kućanstvu, koji često mogu imati teške posljedice.

Odgovornim ponašanjem možemo smanjiti opasnost od izbijanja požara u kućanstvu. Vatrogasci savjetuju:
  • ne ostavljajte hranu na upaljenom štednjaku bez nadzora
  •  ne ostavljajte punjače uključene u struju nakon što je uređaj napunjen
  • ne koristite neispravne električne uređaje
  • radove na električnoj i plinskoj kućanskoj instalaciji prepustite ovlaštenim servisima
  • ne gomilajte zapaljive materijale u objektima
  • ukoliko primijetite požar ili dim, odmah zovite vatrogasce na 193
  • ukoliko ne ugrožavate sebe i ukućane, gašenje početnog požara započnite samostalno
  • zapaljeno ulje u posudi NE GASITE VODOM. Posudu poklopite i iznesite da se ohladi
  • ukoliko dođe do požara u objektu, zatvorite vrata kako bi spriječili širenje dima i vatre na susjedne prostorije
  • ne zadržavajte se u blizini mjesta intervencije kako bi snimali i fotografirali, jer time ugrožavate sebe i otežavate vatrogascima gašenje požara.


Pisane vijesti | Požari i intervencije